مراحل میناکاری روی سفال

WhatsApp Image 2021-01-13 at 09.55.10
اخبار و اطلاعیه

مراحل میناکاری روی سفال

پردیس فناوری کیش- طرح ملی مشاوره- متخصصین صنعت ومدیریت- گروه هنری

 

مراحل میناکاری روی سفال

میناکاری روی سفال یکی از هنرهای اصیل ایرانی است. با ترکیب هنر سفالگری به همراه هنر میناکاری می توان ظروف بسیار زیبایی ساخت ؛که هم جنبه تزئینی و هم جنبه کاربردی دارد.

مراحل میناکاری روی سفال 4 مرحله است:

مرحله اول:
در ابتدا تهیه ابزار و مواد مناسب بسیار مهم است. برای شروع، سفال خام، لعاب و سیاه‌قلم میناکاری لازم است. بسته به اینکه طرحتان روی چه مقیاسی می‌خواهید پیاده کنید. ظرفی را انتخاب می‌کنید. توجه داشته باشید هرچه ظرف بزرگتر به نتیجه رسیدن زمان‌برتر خواهد بود. لذا ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از ظرف‌هایی با قطر کم و کوچک استفاده نمایید.
مرحله دوم

سمباده جزو اصلی‌ترین ابزارهای این نوع از میناکاری به شمار می‌رود. روی طرف موردنظر را به‌خوبی سمباده می‌کشیم تا همه‌جا آن صاف و یکدست شود. حالا ظرف ما برای انداختن الگو بر روی آن آماده است. به این منظور در اول کار نقطه مرکزی بشقاب را مشخص می‌کنیم. سپس ظرف را به قسمت‌های مساوی تقسیم‌بندی می‌نماییم. رعایت فاصله مساوی بسیار مهم است. اگر فاصله‌ها ناهمگون باشد طرح ما به‌درستی بر روی بشقاب منتقل نمی‌شود میناکاری سفالی هنری بی‌بدیل است.

مرحله سوم

طرح‌های موردنظر خود به‌وسیله جوهر مخصوص میناکاری روی بشقاب می‌کشیم. اگر از وسیله‌ای به‌غیراز این استفاده کنید؛ نقوش حک‌شده به‌راحتی پاک می‌شوند. سیاه‌قلم ترکیبی از گرافیت و چسب است که خودتان هم می‌توانید نسبت به تهیه آن اقدام کنید. سیاه‌قلم مهم‌ترین و درعین‌حال ساده‌ترین گام میناکاری روی سفال است. سعی کنید هنگام کشیدن طرح، دستتان نلرزد. زیرا طرح روی ظرفتان صورت زیبایی پیدا نمی‌کند. میناکاری سفال گلدان , بشقاب , قندان و ظروف کاربردی زیادی را شامل می گردد. که بسیاری از آنها مورد استفاده روزمره ما قرار می گیرد.

مرحله چهارم

میناکاری روی سفال از لعاب استفاده می‌شود. در حقیقت گام لعاب‌کاری، تعیین رنگ ظرف موردنظر ما است. اینکه شما از چه ترکیب رنگی استفاده می‌کنند در نمای ظاهری نهایی آن تأثیر بسزایی دارد. انجام این هنر و مرحله نیاز به تبحر کافی دار در ادامه مایع لعاب را در قیف‌های مخصوص ریخته شده و در درون خطوط نقش‌های حک‌شده فرو می‌رود. لعاب‌کاری در طی چند نوبت انجام می‌شود. در انجام این هنر رنگ‌آمیزی دور بشقاب مهم است. معمولاً از رنگ‌های سبز، آبی فیروزه‌ای، قرمز، سفید در لعاب‌کاری ظروف سفالی استفاده می‌شود.

برای ثبت نام در دوره میناکاری روی سفال کلیک نمایید.