یادگیری مجازی چه مزیت هایی دارد؟

Rahyaran
اخبار و اطلاعیه

یادگیری مجازی چه مزیت هایی دارد؟

یادگیری مجازی چه مزیت هایی دارد؟

پس از رواج اینترنت و افزایش نفوذ آن میان مردم، آموزش مجازی و آنلاین کاربرد و اهمیت زیادی پیدا کرد.آموزش الکترونیک که ترجمه واژه E-Learning است به نوعی از آموزش اطلاق می شود که بخش اصلی آموزش به صورت الکترونیکی و با استفاده از بسترهای الکترونیکی و کامپیوتری انجام می شود و استاد و دانشجو به صورت فیزیکی و همزمان در یک کلاس درس حضور ندارند و محتوای آموزشی با استفاده از روش های الکترونیکی (همچون فایل صوتی، ویدئو، ارتباط اینترنتی و…) به حضور دانشجو می رسد.

در ادامه به چند مورد از مزایای آموزش و یادگیری مجازی خواهیم پرداخت:

1-کاهش هزینه یادگیری

با استفاده از آموزش مجازی، افراد می توانند هزینه های آموزشی را به نسبت کاهش دهند. در این روش چون استاد و دانشجو با استفاده از بسترهای الکترونیکی با هم ارتباط دارند لزومی به حضور فیزیکی همزمان استاد و دانشجو در یک زمان خاص در یک مکان خاص نیست که هزینه های حمل و نقل را کاهش میدهد. همچنین نیاز به فضای آموزشی فیزیکی برای کارکنان حذف می شود و این به نوبه خود می تواند به شدت هزینه های ایجاد و نگهداری فضای آموزشی را کاهش دهد.

2-افزایش سود شرکت های استفاده کننده از آموزش الکترونیکی

در صورتی که سازمان ها برنامه های آموزشی مدونی را برای کارکنان خود در نظر بگیرند می توانند بازدهی  پرسنل خود را بالا برده و از درآمد بیشتری را برای سازمان خود به دست آورد.

3-همیشه در دسترس بودن 

آموزش الکترونیکی اجازه می دهد تا افراد در تمام سنین برای یادگیری مهارت های جدید بدون محدودیت زمانی و مکانی به طور یکسان با استفاده از دوره های آموزشی الکترونیکی اقدام کنند.

 

4-استفاده آسان

استفاده از کلاس های آموزش حضوری با مشکلاتی همچون، نشستن در صندلی ناراحت کننده، و درد ناشی از کمر درد تا پایان روز را برای افراد در بر دارد. اما هنگامی که افراد، آموزش آنلاین را انتخاب می کنند دیگر نیاز به کلاس فیزیکی نخواهند داشت. افراد می توانند در هر فضایی که دوست دارند منزل یا در محیط کار و یا هر مکان دیگری، محتواهای آموزشی مورد نیاز خود را از طریق نرم افزار آموزش مجازی و کلاس مجازی در اختیار داشته باشند.

5-به روز بودن محتوا

 سرعت عرضه و تولید محتوای الکترونیک نسبت به محتوای چاپی و فیزیکی بیشتر است و خیلی سریع می توان محتوای جدید را به دانش پذیران عرضه کرد. حال آنکه تغییر محتوای آموزشی چاپی به علت هزینه های بالای تولید و عرضه محتوا سخت است و این تغییر دیر انجام می شود. این اتفاق باعث شده در برخی حوزه ها که یک محتوای آموزشی به صورت مداوم عوض می شود (مثل آموزش نرم افزارها)  استفاده از محتوای چاپی و فیزیکی هیچ توجیهی نداشته باشد.

6-امکان مطالعه و بهره گیری مجدد و چندباره

هر دانشجو به هر میزان که بخواهد می تواند از محتوای آموزشی استفاده کند و آن را مجددا مرور کند. با وجود قابلیت ضبط کلاس های آنلاین، میتوان مجدد از کلاس ها استفاده و مطالب را مرور کرد.

این موارد تنها بخشی از مزیا و فواید استفاد از آموزش مجازی میباشد.مواردی مثل تنظیم سرعت یادگیری، جذابیت بصری و شنیداری، افزایش رضایت مندی شغلی کارکنان، و…نیز در این شیوه از آموزش قابل دستیابی خواهد بود.