گزارش اختصاصی میزگرد کارشناسی دستاورد جام جهانی 2022

SiteNews__693 rahyaranlms
اخبار و اطلاعیه

گزارش اختصاصی میزگرد کارشناسی دستاورد جام جهانی 2022

به گزارش پایگاه خبری آی تی فوتبال ، روز جمعه شاهد نشستی با عنوان میزگرد کارشناسی دستاورد جام جهانی 2022 قطر ، با حضور مربیان برجسته و فعال فوتبال و نیزکارشناسان و علاقه مندان این حوزه بودیم  ، این رویداد با همکاری آی تی فوتبال ، خانه فوتبال ایران و باشگاه فرهنگی ، ورزشی شاهین پارس ترتیب داده شده بود . در این نشست مدعوین ؛

دکتر حسین صالح مربی و مدرس AFC

دکتر محمدرضا نظری پور مربی مدرس AFC

دکتر محسن اسماعیل زاده مدیر خانه فوتبال و مدرس AFC

دکتر محمد حسینی مدیرعامل باشگاه شاهین پارس  

دکتر داود رمضانی مدیرعامل پردیس فناوری کیش و سامانه آی‌تی‌فوتبال 

آقای نوریس باقری مدیرفنی باشگاه شاهین پارس

دکتر مجید خاتونی کارشناس جامعه شناسی فوتبال

به طرح نظرات خود راجع به عملکرد تیم ملی در جام جهانی قطر و نیز تیم‌های دیگر حاضر در این تورنمنت جهانی پرداختند . که خلاصه این موارد در ادامه ارائه شده است .

دکترمحمدرضا نظری پور ؛ به عنوان اولین سخنران نشست به بیان ویژگی تیم ملی ایران در طی سه دوره جام جهانی پرداخت و اینکه 70 درصد بازیکنان در هر سه دوره جام جهانی حضور داشتند و از نظر مربیگری طی 10 سال ارتباط کی‌روش و تفکرات دفاعی ایشان قابل دفاع می‌باشد ، البته در پروش مهاجم همواره این تیم ضعف داشته است و توجه کمتری شده است . ضعف عملکردی در تیم ملی در دوره‌های مذکور ، دوندگی زیاد بازیکنان تیم ملی می‌باشد هر چند این روش در جام ملتهای آسیایی توانسته با قطع مالکیت توپ از حریف و تله گذاریهای بازی تا حدودی به موفقیت منجر شود . گرایش تیم ملی به سبک بازی آمریکایی جنوبی به دلیل تفکرات مربیگری و تا حدودی تمایل ذاتی تیم از سال 2014 تا کنون همواره مدنظر بوده که البته این موضوع قابل دفاع می‌باشد .


دکتر حسین صالح ؛ ضمن انتقاد از وضعیت کنونی استعدادیابی و انتخاب بازیکنان و عدم توجه به مساله مهم آموزش کیفی برای پرورش مربیان مستعد ، به برخی از عملکردهای گذشته فدراسیون فوتبال و وضعیت کنونی آن پرداخت ، مهمترین عامل در عملکرد موفق تیم‌های ملی از جمله ژاپن از آسیا و مراکش از آفریقا در جام جهانی ، به زعم ایشان توجه به برنامه ریزی بلند مدت و هدف گزاریهای بنیادی در امر فوتبال از سوی فدراسیون فوتبال کشورهای مذکور بیان شده . ارائه گزارشات و نقطه نظرات پیرامون جام جهانی قطر بسیار حائز اهمیت است و این مهم همانند ادوار گذشته (2014 و 2018) با حضور سرمربیان تیم‌های موفق می‌تواند نتایج آموزشی و فنی خوبی را در اختیار تصمیم گیران و مربیان دیگر کشورها قرار دهد . عملکرد تیم آرژانتین از چند بعد قابل ارزیابی و تامل است . بازسازی تیم پس از بافت و عربستان و توجه به شان مسی به عنوان کاپیتان تیم و نیز کارتیمی که با رهبری سرمربی موفق این تیم صورت گرفت از جمله موضوعات مهم در موفقیت این تیم در جام جهانی بود . البته عملکر خوب مراکش و ژاپن هم در این جام درسهای زیادی را به همه ما ، به ویژه تصمیم گیران و مدیران در ایران می دهد . میزبانی خوب قطر هم در بین 3 دوره جام جهانی اخیر موفق و چشمگیر بوده و از لحاظ احداث استادیوم های مجهز ونحوه برگزاری بازیها و امکانات فنی قابل تحسین می باشد .

دکتر مجید خاتونی ؛ عملکرد قطر در برگزاری جام جهانی علیرغم هجمه قبل از دریافت میزبانی از لحاظ فنی و برگزاری کیفیت خوب و قابل قبولی داشت . این جام جهانی مسائل فرهنگی خوبی از جمله ارتباط عشق به خانواده با بازیکنان و یک سبک زندگی حرفه ای سالم در نگهداشت جایگاه ستاره ها در تیمهای ملی کشورها دیده می شد . از جمله لوکامودریچ ،الویر ژیرو بالای 35 سال سن دارند و همچنان می درخشند . توجه به معماری نگهداشت الگوها در مدیریت در فوتبال هم قابل پیاده سازی است .

به عنوان نمونه مسی که توجه به این ستاره علاوه براینکه رهبر تیم آرژانتین  بود بلکه یک رهبر جهانی بود . و توجه به جایگاه این فرد بسیار توانست ، در موفقیت آرژانتین اثر گذار باشد . استقبال از تیم آرژانتین با جلوداری مسی نمونه‌ای از این ویژگی‌هاست . برنامه ریزی در مدیریت یک اصل مهم است که درواژه POST CODE حرف P آغازین این واژه کلیدی حاکی از PLANING(برنامه ریزی) است و توجه به برنامه ریزی هوادار حرفه ای بسیار اهمیت داشت در کشور ما فرق تماشاچی ، هوادار هنوز مشخص نیست . عربستان با 5 هزار نفر هوادار وارد جام جهانی شد . قهرمانی آرژانتین با نماد مسی به عنوان یک ابرستاره توانست ، در فوتبال یک استعدادزایی کند و همانند دیگر ورزشها الگوسازی کرد . فقدان روانشناس در تیم ملی و تنشهای موجود در حاشیه فوتبال و سوی مدیریتهای مسئولین اثرات بسیار بدی را به بازیکنان منتقل نمود و نتیجه گیری بازی را تغییر داد .

 

دکتر محسن اسماعیل زاده ؛ در بحث مربیگری ژاپن دوره های مربیگری تخصصی تر است به طور مثال لایسنس مربیگری A نوجوانان را گرفته و برای مربیگری رده سنی نوجوانان فعالیت می کند ، در همین کشور ژاپن سازماندهی تیم ملی و ساختارسازی بسیار اهمیت دارد و برنامه ریزی یک اصل مهم است .

بررسی ادوار گذشته تیم ملی نشان دهنده این است که ما مدرن ترین فوتبال دفاعی راحتی با مربیان ملی خودمان داشتیم ولی عدم توجه به مربیان داخلی رویکرد ما را نسبت به جذب مربیان خارجی بیشتر کرده است . برنامه های جدید و قابل ارزیابی همیشه از سوی مربیان در کشورهای دیگر اهمیت دارد و حضور مربیان در تیمها باید قابل ارزیابی باشد . در حال حاضر تیم های ملی کشورهای هند و پاکستان در حال یک تحول بزرگ هستند و در آینده شاهد این تحول هستیم که منشاء آن توجه به فوتبال پایه است .

حل مسائل انتخاب یک مربی بدون حواشی سیاسی و رقابتی تصمیم گیران بسیار حائز اهمیت است . توجه به جزئیات همانطور که از صحبت‌های آقای کی‌روش به عنوان مهمترین عامل تفاوت بین نگاه مربیان ذکر شده است باید مورد توجه بیشتر مربیان قرار گیرد .

دکتر محمد حسینی ؛ سیری در سرمربیان انتخاب شده تیم ملی علیرغم اینکه مولفه‌های مختلفی برای انتخاب آنها بوده ، و هدف موفقیت در جام ملت‌های آسیا بوده ولی نتیجه گیری نهایی را بدست نیاوردیم .

مهمترین مساله نبودن شرایط عادی در جام جهانی اخیر بوده ، مراسم‌های بدرقه تیم ملی هم در این دوره با دوره‌های قبلی متفاوت بود و به هر ترتیب بازیکنان در وضعیت و شرایط روانی خوبی نیودند که این موضوع برای تصمیم گیران باید مورد توجه قرار می‌گرفت .

باید موضوع برنامه‌ریزی همچنان مساله مهم و اول فدراسیون برای تیم ملی باشد و درس گرفتن از نتایج جام جهانی قطر مدنظر قرارگیرد .

دکتر داود رمضانی ؛ مطالب خودم را در سه مولفه ارائه می‌کنم نخست نگاه به فوتبال از منظر قهرمانی نیازمند یک ساختار و برنامه‌ریزی راهبردی با زمانبندی بلند مدت و بازه‌های ارزیابی 4 ساله دارد . و بدون نگاه سیستماتیک به این پدیده نمی‌تواند آینده فوتبال را در رسیدن به چشم‌انداز موفقیت رهنمون کند ، و این نیازمند تغییر نگرش و تفکر تصمیم گیرندگان این مهم دارد .

بازی‌های تیم ملی در جام جهانی از بعد کارتیمی و نیز مدیریت بحران و لحظه جای تامل زیادی دارد . تغییر اجتناب ناپذیر دروازه‌بان مصدوم با زبان بدن اشتباه کی‌روش تاثیر غیرقابل جبران برای تیم ملی را به همراه داشت و نتیجه بازی اول آن طور شد که انتظار می‌رفت ، در بازی دوم با ولز دروازه‌بان تیم توانست خودش را پیدا کند و اشتباه بعدی زمانی بود که لیدرتیم دوباره دوازه‌بان مصدوم را باز به بازی آورد در اشتباه باعث باخت ما به خودمان شد .

مطلب آخر در مورد رسالت آی تی فوتبال است که با نگاه تخصصی گرایی مصمم است از صاحب نظران ، مربیان و مدرسان تخصصی فوتبال برای امر آموزش و مشاوره فوتبال بهره مند شود . ما نقش بسترسازی و ایجاد فرصت بهره مندی از متخصصان عرصه فوتبال را فراهم می کنیم و در این راه دست یاری را به سوی همه مربیان و صاحب نظران این عرصه دراز می کنیم .

نوریس باقری ؛ مربیان پس از فراگیری دوره های آموزشی مربیگری نباید رها شوند و همواره باید نظارت و ارزیابی مستمر برکار و عملکرد آنان صورت گیرد .

در جام جهانی مسائل روانشناسی پر رنگ تر از بقیه مسائل دیده می شد ، بازیکنان تیم ملی نمی تواند مانند ربات بدون درگیری ذهنی با حواشی به بازر کیفی بپردازند . در سیستمهای دیگر هم مثل مراکش و عربستان دیدیم این روحیه بالا نتایج خوبی را رقم زده و توجه به مسائل روانشناسی باید جدی گرفته شود و در این باره سر مربی تیم باید به این حوزه اشراف داشته باشد یا فردی با علم روانشناسی فوتبال را در کنار کادر مربیگری و تیم داشته باشیم . تا این عدم تمرکز مثل بازی ایران مقابل انگلیس را شاهد نباشیم . جو حاکم بر تیم آرژانتین حاکی از قهرمان این تیم داشت که به حمایت هواداران ، مردم و مسئولین آرژانتین بستگی داشت و این اتفاق افتاد در پایان نشست شرکت کنندگان دیگر از جمله آقایان پازوکی ، ….. به ارائه نظرات و سوالات خود پرداختند و در جمع بندی نهایی مقرر شد تا نشست های تخصصی با برنامه ریزی بهتر استمرار داشته باشد .

پیشنهاد گردید برنامه ریزی های آتی از سوی آی تی فوتبال ، خانه فوتبال و باشگاه شاهین پارس صورت گیرد .

 

اسامی میهمانان و مربیان شرکت کنندگان دیگر دراین نشست عبارتنداز :

1- دکتر داود رمضانی

2-محسن پازوکی

3- دکتر مجید خاتونی

4- علی عطایی

5- محمدرضا شاهانی

6-شیرزاد قائم پناه

7- محمدآقائی

8-محمدرضا باقری نسب

9- مسعود باحری

10-علی فتح الهی

11- نوریس باقری

12-  دکترحسین صالح

13- دکترمحمدرضا نظری پور

14- دکتر محسن اسماعیل زاده

15- دکترمحمد حسینی

 

ارتباط با ما :

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball