چرا روبیکا با اخطار سپر امنیتی گوگل مواجه شد؟

اخبار و اطلاعیه

چرا روبیکا با اخطار سپر امنیتی گوگل مواجه شد؟

پردیس‌فناوری‌کیش _ فناوری‌اطلاعات‌و‌ارتباطات ؛

جوابیه روبیکا به گزارش «چرا روبیکا با اخطار سپر امنیتی گوگل مواجه شد؟» روبیکا در جوابیه‌ای به موارد مطرح‌شده در گزارش کیش‌تک با عنوان «چرا روبیکا با اخطار سپر امنیتی گوگل مواجه شد؟» پاسخ داد.


گزارشی با عنوان «چرا روبیکا با اخطار سپر امنیتی گوگل مواجه شد؟» در سایتها منتشر شد و در آن با استناد به نظرات کارشناسان به مواردی پرداخته شد که محتمل بود بر تصمیم گوگل برای نمایش اخطار امنیتی هنگام نصب اپلیکیشن روبیکا در گوشی‌های اندرویدی تأثیر گذاشته باشد. امروز، نهم آبان، روبیکا در این متن به برخی از این موارد واکنش نشان داده و در این خصوص توضیحاتی را ارائه کرده است. متن کامل این جوابیه در زیر آمده است:

۱- در بخشی از گزارش آورده شده است که «شکایت کاربران از اپلیکیشن روبیکا در بخش نظرات پلی استور و تخلفات این پلتفرم» باعث حذف روبیکا از پلی استور در یک سال پیش شده است. در همین راستا، تصویر ‌ایمیل رسمی گوگل به روبیکا که در همان تاریخ ارسال شده است مبنی بر اینکه «ضمن عذرخواهی از شما، پیرو قوانین مربوط به تحریم ایران، نمی‌توانیم میزبان شما در پلی استور باشیم»، جهت تنویر افکار عمومی ارسال می‌گردد. انتشار اصل این تصویر الزامی و روشنگر این است که روبیکا از ابتدا، نه به دلیل مشکلات فنی و امنیتی، که صرفاً به خاطر قوانین تحریم‌های بین‌المللی از پلی استور حذف شده، مشکلی که برای بسیاری از پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های داخلی رخ داد و همچنان با توجه به پیگیری‌های مکرر روبیکا، برای این اپلیکیشن مرتفع نگردیده است.

ایمیل گوگل پلی به روبیکا

۲- در گزارش اشاره شده است که «برخی کارشناسان معتقدند مشکل اخطار امنیتی اخیر گوگل، به دلیل تغییرات ناشی از به‌روزرسانی‌های اعمال شده در پروتکل‌های امنیتی گوگل است.» گفتنی است که طبق بررسی‌های صورت گرفته و نتایج تحلیل تیم امنیت روبیکا، هیچگونه آپدیتی در پروتکل‌های امنیتی گوگل صورت نگرفته است. هر چند روبیکا به دلیل حذف از پلی استور، دارای پنلی برای دریافت به‌روزرسانی‌ها و اطلاعات جدید نیست، اما تیم‌های فنی، همواره مسائل امنیت اپلیکیشن و پروتکل‌های گوگل را تحت نظر دارند و در جریان تمام آپدیت‌ها هستند.

۳- در مورد بند عدم دارا بودن مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گفتنی است که روبیکا کلیه مجوز‌های لازم در حوزه‌های فعالیت از جمله پیام‌رسان را از وزارت ارتباطات به‌عنوان نهاد بالادستی دارا است. در لینک مربوط به گزارش مندرجه، «لیست پیام‌رسان‌های ثبت شده در سازمان تنظیم مقررات» منتشر شده است که این به معنای لیست «پیام‌رسان‌های مجوزدار» نیست.

۴- در بند دیگری از گزارش با استناد به «نداشتن مجوز پیام‌رسان توسط روبیکا» که در بند ۳ این جوابیه نیز توضیحاتی در مورد آن داده شد، استناد شده که «چون این اپلیکیشن ایرانی در داخل کشور مجوز ندارد، لذا توسط پلتفرم‌ها و شرکت‌های بین‌المللی نیز دچار ایراد تشخیص داده می‌شود.» ذکر این نکته خالی از لطف نیست که روبیکا بالغ بر بیش از ۵ سال در تمام استور‌های معتبر و جهانی بدون هیچ مشکلی حضور داشته و اگر ایرادی بود، در تمام این سال‌ها به آن اشاره می‌شد.

۵- در بخشی از گزارش، گفته شده که «هنگام به‌روزرسانی اپلیکیشن روبیکا، یک نسخه جدید در کنار نسخه قدیمی قرار می‌گیرد و عملاً دو اپلیکیشن روبیکا در گوشی کاربر ظاهر می‌شود و این در اعلام آمار تجمعی نصب روبیکا در کافه بازار هم مؤثر است.» شایان ذکر است با توجه به تحریم روبیکا توسط گوگل و حذف این اپلیکیشن از پلی استور، به جهت رفع مشکل در نصب، پس از بررسی های انجام شده، تنها راه ممکن ایجاد یک package name دیگر برای اپلیکیشن بوده و این موضوع باعث نصب دو اپلیکیشن در کنار هم، صرفاً در زمان به روز‌رسانی و در برخی گوشی‌ها، شده بود. این موضوع در زمان بروز مشکل اطلاع‌رسانی گردید و از لحاظ فنی و تکنیکی، هیچگونه ایرادی محسوب نمی‌شود. هر چند این مشکل نیز بسیار زود مرتفع گردید.

در پایان این جوابیه، ذکر چند نکته مهم خالی از لطف نیست. روبیکا، به‌عنوان یک پلتفرم ایرانی مردم محور و در راستای ارزش‌ها و آرمان‌های حرفه‌ای خود، از روز نخست بروز مشکل ایراد امنیتی گوگل، موضوع را از مبادی مختلف بین‌المللی پیگیری و جهت رفع آن تمام تلاش خود را به کار گرفت. ازآنجاکه کاربران و مخاطبان روبیکا، بزرگ‌ترین ارزش و دارایی این سوپراپلیکیشن محسوب می‌شوند، جهت اطمینان خاطر کاربر‌ها و افکار عمومی، اطلاعیه را در روز نخست صادر و قول پیگیری و انتشار اطلاعات تکمیلی را داد.

حایز اهمیت اینکه، هم اکنون که این جوابیه نگارش می‌شود، مشکل امنیتی پلی استور در مورد روبیکا مرتفع شده و خطایی را ارسال نمی‌کند. این در حالی است که تغییرات محسوسی در سورس یا مسائل فنی اپلیکیشن رخ نداده و تنها چند تغییر جزیی و بی ربط به موارد امنیتی صورت گرفته است. همچنین گوگل در پاسخ به درخواست رسمی روبیکا مبنی بر ارایه دلایل بروز مشکلات امنیتی، ضمن عذرخواهی از روبیکا، قول پیگیری و رفع ایرادات توسط پلی استور طی ۴۸ ساعت آینده را داده است که مستندات آن نیز در صورت لزوم و پس از تکمیل اسناد، به اطلاع می‌رسد.

نتیجه اینکه، روبیکا، با تأکید مجدد بر حفاظت از حریم خصوصی کاربران خود و حفظ کیفیت و سرعت خدمات، تلاش دارد با شفافیت تمام، به مردم و افکار عمومی پاسخگو باشد و برای نیل به این هدف، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند. همان‌طورکه مدیرعامل روبیکا، کمی پیش‌تر از تمام متخصصان، کارشناسان و خبرنگاران حوزه فناوری دعوت کرده است تا ضمن بازدید از روبیکا در جریان مستقیم فرایند‌های فنی و امنیتی این مجموعه قرار بگیرند و هر گونه سؤال یا شبهه‌ای دارند، با کارشناسان و متخصصان روبیکا در میان بگذارند. ‌امید اینکه به‌زودی، نه‌تنها شاهد رفع محدودیت‌ها و انسداد‌ها از فضای اینترنت کشور باشیم، که بتوانیم در فضایی رقابتی، حرفه‌ای و به دور از تحریم‌های تکنولوژی، در کنار مردم و برای آنان باشیم.


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir